Awaria urządzenia ?
Szukaj serwisu w Twoim mieście
Dodaj firmę
rejestruj za darmo
Wyszukaj Serwisu w Twoim mieście

Województwo

Miasto

Rodzaj sprzętu

Producent

Typ serwisu

Reklamacja towaru kupionego przez internet

Towary zakupione przez internet w kontekście obrotu konsumenckiego podlegają takim samym regulacjom, jak te nabywane w tradycyjnym sklepie. Poza tym kupujący mają 10-dniowy termin na odstąpienie od umowy. Wszystko jednak zależy od tego, kto jest sprzedawcą a kto jest kupującym.

Sprzedawcy, którzy swoją działalność prowadzą w internecie podlegają przepisom konsumenckim w takim samym stopniu, jak tradycyjne sklepy. To oznacza, że muszą rozpatrywać reklamacje konsumentów, a oferowane przez nich gwarancje nie mogą wyłączać przepisów ustawowych uprawnień kupujących. Uprawnienia związane z reklamacją zależą jednak od statusu prawnego obydwu stron umowy. Przepisy konsumenckie mają bowiem zastosowanie wyłączenie wtedy, gdy sprzedawca jest przedsiębiorcą, zawierana umowa ma związek z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą, natomiast kupujący jest konsumentem, czyli osobą fizyczną zawierającą umowę w celu niezwiązanym z jego działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 221 Kodeksu cywilnego).

O ile jednak w tradycyjnym sklepie takich wątpliwości nie ma (sklep zawsze prowadzi przedsiębiorca), o tyle problem z reklamacją towaru, może pojawić kiedy zakupimy towar za pośrednictem portali aukcyjnych a sprzedający nie prowadzi zarejesrowanej działalności.

PRZYKŁAD nr 1: Osoba X kupuje na portalu aukcyjnym zegarek od osoby Y, który zawodowo prowadzi handel za pośrednictwem internetu. W takiej sytuacji X będzie mógł skorzystać z uprawnień wynikających z przepisów konsumenckich.
PRZYKŁAD nr 2: Osoba X kupuje od Y na portalu aukcyjnym ten sam zegarek. Y jest przedsiębiorcą, ale zawodowozajmuje się sprzedawaniem samochodów, zaś zegarek sprzedaje jako osoba prywatna. W takiej sytuacji przepisy prawa konsumenckiego nie będą miały zastosowania.
 
 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcej
Zamknij komunikat
facebook
google+
Poleć znajomym stronę serwisko.pl